Training School of Gloucester County, Virginia

1948 School Annual

Administration & Teachers:

Mr. J. D. Cooper, Principal

Miss Annie Ruth Turner, Senior Class Advisor

Miss Thelma Lee Johnson, Business

Miss Ira E. Tooson, Library-Science-Music-Sophomore Class Advisor

Miss Margaret F. Johnson, Mathematics-Junior Class Advisor

Mrs. Margaret Stokes-Jones, Home Economics

Miss Lola Elizabeth Jones, English-Freshman Class Advisor – m. Ralph W. Amis

Mr. Ralph W. Amis, Agriculture – m. Lola Elizabeth Jones

Sidney H. Evans, Veterans Agriculture – Sidney H. Evans, b. 1920, s/o Morris Horace Evans & Lucy E. Billups, gs/o George Washington Evans & Harriet Dixon, gs/o Thomas & Mary Billups

Wellington B. Armstead, Shop – Wellington B. Armistead, b. 1901, s/o Taylor Jr. & Emma B. Armistead, m. Cora P. ?

Mrs. Susie Bassette Brooks, Seventh Grade – Susie Bassette, b. 1892, d. 1989, m. Ulyses Brooks

Miss Alice C. Ferguson, Sixth Grade

Mrs. Muriel C. Grandison, Fifth Grade – Muriel C. Dabney, b. 1912, d. 1969, d/o George H. & Mary A. Dabney, gd/o James Dabney & Delsie Page, m. James Grandison

Miss Martha Beatrice Willis, Third & Fourth Grades

Miss Lucy Lee Jones, Second Grade

Mrs. Celestine Bell, First Grade

Miss Elouise F. Walker, Supervisor of Elementary Ed. – b. 2/23/1891, d. 3/6/1891, d/o Thomas Calhoun Walker Jr. & Annie A. Williams, gd/o Thomas Calhoun Walker Sr. & Grace A. Hubbard, gd/o Andrew & Amelia Williams

 

Senior Class

Morris Anderson – Morris A. Anderson Jr., b. abt 1931, s/o Morris A. Anderson, m. Florence E. Smith

Mable Burrell – Mable O. Burrell, b. 1931, d/o Edward A. Burrell & Mary Elizabeth Dedmon, gd/o Albert Burrell & Ada Banks, gd/o Rozzie Ann Elizabeth Dedmon, m. Randolph White

Marie Burrell – Ada Marie Burrell, b. 1932, d. 2003, d/o Edward A. Burrell & Mary Elizabeth Dedmon, gd/o Albert Burrell & Ada Banks, gd/o Rozzie Ann Elizabeth Dedmon, m. Jack Payne

Elizabeth Brown – Elizabeth Brown, b. 1932, d/o Lewis A. & Lucy Ann Brown, gd/o Joshua Brown & Mary Jane Cosby

Ann Carter – Lucy Ann Carter, b. 1929, d/o James Henry & Louise Carter, Robert Edward Davis

Mary Dedmond – Mary Dedmond, b. 1932, d/o Joseph N. Dedmond & Beatrice Evans, gd/o J. Wesley Dedmond & Katherine Jackson, gd/o William Henry Evans & Martha Thomas, m. Herman Lee Green

Arthur Griffin – Arthur N. Griffin, b. 1931, d. 5/24/2015, s/o James E. Griffin & Sallie E. Wiatt, gs/o William Griffin & Margaret Wormly, gs/o Dunmore Wiatt & Ann T. Anderson

Elijah Howard – Elijah Howard, b. 1929, s/o Albert Howard Sr. & Hester Jane Washington, gs/o Wallace Howard & Alice Lee, gs/o Abraham Washington & Adaline Brown, m. 1st Dorothy Mable Ward, m. 2nd Mary Helen Scott

Frances Hodges – Frances Hodges, b. 1931 – Frances Hodges, b. abt 1931, d/o Dea. Jesse Revedee Hodges & Dea. Della Marshall Jackman, gd/o John Hodges & Martha Ann Whiting, gd/o Walter Franklin Jackman & Mary Ellen Bristow, m. Robert Edward Diggs

Stanley Jones – Stanley Leola Jones, b. 4/16/1931, d. 11/28/1986, d/o Samuel Thomas Jones & Mary Estelle Brown, gd/o Mary Jones, gd/o Lewis A. Brown & Grace Brown, m. Thomas Wallace Howard

Christine Jones – Christine Jones, b. 8/18/1931, d. 9/5/2005, d/o Dea. Harold Decomus Jones Sr. & Harriett W. Yates, gd/o John & Blanche Jones, gd/o Robert H. & Harriet W. Yates, m. Mr. Hearn

Estelle Lemon – Hallie Estelle Lemon, b. 1931, d. 5/27/2007, d/o George Thomas Lemon & Hallie Othelia King, gd/o Rev. John C. Lemon Jr. & Harriet C. Shorter, gd/o Walter Hayes King & Mary Susan Driver, m. John Martin Lemon

Clara Lockley – Clara Lockley, b. 1930, d/o John Lockley & Emma G. Reid, gd/o Thomas Lockley & Maria Phillips, gd/o Edward Reed & Margaret Lemon, Mr. Cody

Louise Olivis – Louise Olivis, b. 1931, d/o Carey D. Olivis & Esparilla Elizabeth Shackelford, gd/o Frank Olivis & Fannie B. Driver

Gloria Palmer – Gloria Palmer, b. 1933, d/o Hellen Terrell, gd/o James Albert & Emma Terrell

Odessa Sippio – Odessa Sippio, b. 1931, d/o Lloyd Franklin Sippio & Eudora Scott, gd/o James Rodney Sippio & Sinia Milton, gd/o Frank Scott & Lucy Burrell, m. Samuel Jackson

Kathryn Stokes – Kathryn Stokes, b. 1932, d/o Charles H. & Rosa Stokes, gd/o Benjamin F. Stokes & Maria Buckner, m. Herman Crawley

Mary Taliferro – Mary Taliaferro, b. 1931, adopted by Evelyn Taliaferro

Etta Woodhull – Etta Elizabeth Woodhull, b. 1932 in NY, d/o George Oscar Woodhull & Mattie E. Webb, m. George Melvin Green

 

Junior Class

Gladys Carey, Class President

Laurenia Turpin, Class Vice-president – Laurenia Aleta Turpin, b. 1932, d/o Clyde H. Turpin & Gladys J. Booker, gd/o John W. Turpin & Laura Jarvis, gd/o Isaac & Mary Jarvis, m. James Elgin Dabney

Geraldine Palmer, Class Secretary – Geraldine Palmer, b. 1933, d/o James E. Palmer & Elizabeth Pollard, gd/o John Emmitt & Rowena Palmer

Rose Belle Lee, Class Assistant Secretary – Rose Belle Lee, b. 1933, d/o Charles Cornelius Lee & Bernice Ann Phillips, gd/o Charles Lee & Daisy Whittaker, gd/o Silas Phillips & Alberta Johnson, m. William Thomas Lewis

 

Sophomore Class

Gwendolyn Sippio, Class President – Gwendolyn Sippio, b. 1934, d/o Lloyd Franklin Sippio & Eudora Scott, gd/o James Rodney Sippio & Sinia Milton, gd/o Frank Scott & Lucy Burrell, m. William Priest Clayborne

Arlene Robinson, Class Vice-president

Marie Whiting, Class Secretary – Marie Whiting, b. 1934, d/o Jesse Grant Whiting & Ruby Pearline Cook, gd/o Daniel Whiting & Emma Cooke, gd/o Sylvester Cooke & India King, m. Aaron Bonnett Jones

Alberta Howard, Class Assistant Secretary – Alberta Lucille Howard, b. 1933, d. 12/6/2015, d/o Henry Lee Howard & Marie Christine Stokes, gd/o Thomas Jefferson Howard & Susie Adams Holmes, gd/o George William Stokes & Emma Smith, m. John W. Turner Jr.

John Booth, Class Treasurer

 

Freshman Class

Robert Lemon, Class President – Robert R. Lemon, b. 1934, s/o Joseph Henry Lemon & Nettie Driver, gs/o Clayborn Lemon & Georgianna Lemon, gs/o Samuel Driver & Sarah F. Lemon

Mary Davenport, Class Vice-President – Mary Davenport, b. 1934, d/o James Franklin & Mary Davenport, gd/o James A. Davenport & Amy Cooke

Mrytle Brown, Class Secretary – Mrytle Brown, b. 1933, d/o William L. Brown & Lelia W. Cook, gd/o George & Indiana Cook

Abraham Jackson, Class Assistant Secretary – Abraham Jackson, b. 1935, s/o Abraham Jackson Jr. & Laura Ellen Carter, gs/o Abraham Jackson & Nancy Fleming, gs/o John Carter & Lessie West

Jearaline Smith, Class Treasurer

Henry Boyd, Class Sergeant-at-Arms

 

Baseball Team

Mr. Wellington B. Armistead, Coach – See above.

Mr. Ralph W. Amis, Assistant Coach – See above.

Wallace Howard, President – Wallace Howard, b. 1933, d/ 12/25/2014, s/o Albert Howard Sr. & Hester Jane Washington, gs/o Wallace Howard & Alice Lee, gs/o Abraham Washington & Adaline Brown

Elijah Howard, Vice-president –See above.

David Cooper, Secretary – David Cooper, b. 1932, s/o Julian D. Cooper & Rebecca F. Davenport, gs/o Albert B. & Julia B. Cooper, gs/o Julius J. Davenport & Enora Baytop

William Perry, Scorekeeper – William Perry Jr., b. 1934, d/o William Perry & Dorothy Coffield, m. Grace Maxine Sandlin

Thomas Fox, Bat Boy – Thomas E. Fox, b. 1931, s/o William E. Fox & Reberta Gardner, gs/o William & Isabella Fox, gs/o Farmer R. Gardner & Rosa E. Whiting

 

Basketball Team

Mr. Ralph W. Amis, Coach – See above.

Elijah Howard, Captain – See above.

Wallace Howard, Secretary – See above.

James Walker, Treasurer